menuordersearch
rozmehr.com

مقایسه جامع بین بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی ,

۱۳۹۶/۵/۲۸ شنبه
(11)
(0)
مقایسه جامع بین بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی
مقایسه جامع بین بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی
مقایسه جامع بین بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی
در تمام کشورها، بیمه جزء جدا نشدنی از زندگی هر شخصی است، به عقیده بنده این روزها شخصی در زندگی موفق تر است که دارای یک حساب بانکی خوب، یک اندوخته برای روز مبادا و یک بیمه خوب باشد!
بیماری و مشکلات هیچ وقت قبل آمدنشان خبر نمی‌دهند از این نظر همیشه باید آمادگی برخورد با مشکلات را داشته باشیم..
در بحث شرکتهای بیمه، بهترین وجود ندارد. انتخاب یک شرکت بیمه در کشور ما کار تقریباً سختی است، تنها سازمان دولتی که وظیفه بیمه کارگران یا کارمندان روزمزد را به صورت اجباری بر عهده دارد سازمان تامین اجتماعی است که همین موضوع باعث یکه تازی سازمان تامین اجتماعی گردیده که این سازمان کمترین میزان انعطاف را داراست.

توضیحات
یکه تازی یک سازمان یا شرکت تا چند سال پیش در کشور ما تبدیل به رسم شده بود و کسی هم انتظار نوآوری جدید در این بخش را نداشت.
اما خوشبختانه در این چند سال اخیر با افزایش نسبی آگاهی مردم از پیشرفت های جهانی بیمه، عرصه برای ورود سایر شرکت ها به همراه طرح هایشان باز شده است از جمله این طرحها ؛ بیمه عمر و سرمایه گذاری شرکتهای بیمه خصوصی و دولتی است که مدتی است رقیبان جدیدی برای سازمان تامین اجتماعی است.
دلایل نپذیرفتن بیمه عمر در کشور ما:
اول ؛ امروزه در بین مردم جامعه یک نوع بی اعتمادی و شک به همه چیز، بین مردم رواج پیدا کرده به نظرم یکی از علت هایی که هنوز خیلی از ایرانی ها بیمه عمر ندارند و نمی‌توانند به آن اعتماد کنند و به هر دری می‌زنند تا فقط بیمه تامین اجتماعی بشوند همین بی اعتمادی به شرکتهای بیمه عمر غیر از تامین اجتماعی است. همه این اما و اگرها درمورد تامین اجتماعی هم وجود دارد.
دوم ؛ بیمه عمر در ایران بعلت عدم آگاهی فروشندگان بیمه (نمایندگان، بازاریابان و...) به بدترین شکل ممکن اطلاع رسانی شده،این روزها گرفتن نمایندگی شرکت های بیمه آسان ترین راه شاغل شدن جوانان بی تجربه است.
سوم ؛ خیلی ها واقعیت غیر قابل پیش بینی بودن زندگی را نپذیرفتن اند و عقیده دارند، هیچ مشکلی در آینده پیش نمی‌آید و زندگی همیشه روال عادی خود را طی میکند! این عقیده درنسل قدیم ما بیشتر مشاهده می‌شود، این گونه افراد به فوت، از کار افتادگی و … فکر نمیکنند برای همین اصولاً به بیمه ای به نام بیمه عمر فکر نمی‌کنند.
چهارم ؛ برای برخی این موضوع که پول خود را در جایی غیر از بانک برای سالیان طولانی پس انداز کنند غیرقابل هضم است و ترجیح می‌دهند مستقیما سمت بانک ها بروند.


توضیحات
تفاوت بیمه عمر با تامین اجتماعی ؟
اساس کار این دو بیمه با هم فرق می‌کند اگر بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین اجباری نبود همه افراد مانند بنده، خود را تحت پوشش بیمه ای ساده مانند بیمه سلامت که قبلاً به اسم شهری، روستاییان یا خدمات درمانی عرضه می‌شد در خواهند آوردند(جدیداً هزینه های بیمارستانی بین تامین اجتماعی و بیمه سلامت هم تفاوت محسوسی ندارند) و برای بازنشستگی برای خود و همسرم یک بیمه نامه عمر با تعهدات خوب خریداری نموده ام.
بیمه های عمر به علت انعطاف پذیری بیشتر قابلیت فسخ و بازخرید را دارا هستند اما تامین اجتماعی فقط قابل فسخ است لیکن امکان بازخرید ندارد یعنی از برگشت پولهایی که تا به حال پرداخت کردید خبری نیست. بنده 10 سال سابقه تامین اجتماعی دارم و زمانی که فسخ کردم هیچ مبلغی به من عودت داده نشد.
پوشش فوت عادی و حادثه در تامین اجتماعی بدون تنوع است ولی در بیمه عمر حداکثر تا 30 برابر حق بیمه سالانه و فوت در اثر حادثه تا 4 برابر سرمایه قابل تنظیم است.
در صورت از کار افتادگی در بیمه عمر شما معاف از پرداخت حق بیمه می‌شوید همینطور از محل پوشش از کارافتادگی مبلغی به شما تعلق می‌گیرد که در تامین اجتماعی فقط کمک هزینه از کار افتادگی پرداخت می‌گردد.
اگر می‌خواهید بگویید تامین اجتماعی بازنشستگی دارد خوب بیمه عمر هم بازنشستگی دارد می‌توانید تعیین کنید که 30 سال دیگر کل مبلغ را یکسره به شما بدهند یا همانند تامین اجتماعی بصورت ماهانه پرداخت کنند.
آیا تامین اجتماعی از روی پرداخت هایتان به شما سود یا وام می‌دهد؟؟؟
چقدر از سابقه کارگران در تامین اجتماعی به دلایل نامعلوم از بین رفته؟؟
چقدر از کارفرمایان لیست ماهانه شما را رد نمی‌کنند و زمانی از سوابق خود می‌فهمید که کار دیگر گذشته!!!

شاید برای خیلی ها سئوال شده باشد با این تفاسیر چرا تامین اجتماعی وجود دارد ؟؟؟
در جواب باید بیان نمود، درسالیان گذشته بعلت نبود پوشش بیمه ای خوب،دولت برای حمایت کارگران و کارمندان، سازمان تامین اجتماعی را تاسیس نمود ولی امروزه با وجود بیمه عمر با هر نام تجاری در کنار یک پوشش درمان شهری رایگان، میتوان گفت نیازی به تامین اجتماعی با نقصهای که دارد نخواهد بود...
حال به جدول مقایسه ای بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر که در ذیل آمده توجه نمائید ؛

 
* جدول مقایسه مزایا بیمه بین تأمین اجتماعی با بیمه عمر *
شاخص مقایسهبیمه عمربیمه تامین اجتماعی
معافیتهای مالیاتیمعاف از مالیات استشامل مالیات میشود
انحصار وراثتبلافاصله به ذینفعان پرداخت می‌شودپس از طی تشریفات قانونی و براساس نسبت سهم الارث
تنوع در انتخاب حق بیمه و سرمایهداردفقط 7% از میزان حقوق دریافتنی
تنوع در انتخاب روش پرداختداردندارد
ضمانتنامه بانکیقابل تبدیل و ارائه استقابلیت ندارد
دریافت وامبعد از 2 سال و تا سقف 90 % اندوخته، بدون ضامنبطور بسیار محدود با شرایط بانکی و براساس مجوزهائی که همه ساله از سوی مجلس شورای اسلامی به سازمان تامین اجتماعی داده می‌شود
قابلیت برداشت از اندوختهداردندارد
فسخ و بازخریدهردو را داردقابل فسخ است لیکن امکان بازخرید ندارد
هماهنگی با تورمبین 0 تا 30 % بصورت اختیاریاجباری
سود سرمایه گذاری و مشارکت در منافعداردندارد
پوشش فوت عادیحداکثر تا 25 برابر حق بیمه سالانه (بصورت اختیاری)دارد ولی بدون انتخاب و تنوع
پوشش فوت دراثر حادثهحداکثر تا 3 برابر سرمایه فوت عادی بصورت اختیاریدارد ولی بدون انتخاب و تنوع
پوشش بیماری های خاصحداکثر تا 30 % سرمایه فوت عادیبشرط مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد خدمات را بصورت کامل ارائه می‌دهد
سقف پوشش تا 70سالگیداردبراساس مدت پرداخت حق بیمه و حداکثر 30 سال
بازنشستگی در 30 سالگیاختیاریندارد
قابلیت انتقال بیمه گذاردارددارد
قابلیت تبدیل به مستمریدر صورت درخواست بیمه گذار، قابل ارائه بصورت یکجا، مستمری یا مادام العمردارد
درصورت ازکار افتادگیمعافیت از پرداخت حق بیمه + درآمد از کارافتادگیپرداخت کمک هزینه ازکارافتادگی
مکانیزم بازنشستگیدرپایان قرارداد وبراساس حق بیمه های پرداختی طی مدت 5 الی 30 سال با اعمال ضرایب تعدیلبراساس آخرین پایه حقوق - جنسیت - نوع شغل و مدت پرداخت
امکان تعلیقدارددارد
زمان پرداخت اندوخته سرمایه گذاریدر پایان مدت بیمه نامه پرداخت می‌گردد که می‌تواند کمتر از سن قانونی بازنشستگی باشدبه هنگام بازنشستگی و سن قانونی تعیین شده پرداخت می‌گردد
استفاده کنندگاندر زمان حیات یا فوت، بیمه شده می‌تواند هرشخص یا اشخاصی را با هر درصدی ذینفع قرار دهد.در زمان حیات کلیه مزایا و تسهیلات فقط مختص پرداخت کننده حق بیمه و به هنگام فوت فقط وراث قانونی
 


برگرفته شده از life-insure.blog.ir
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
ندومی
سه شنبه سی و یکم مرداد ۹۶
پاسخ
(3)
()
ندومی
چون بیمه تامین اجتماعی برای اداره ها و سازمان ها اجباریه، مردمم مجبورن. شنیدم چند سال دیگه بیمه عمر و بیمه ایران هم اجباری میشه
پاسخ مدیر سایت
خیلی ممنون از نظر حضرتعالی
پاسخ مدیر سایت
سامان قنبری
سه شنبه سی و یکم مرداد ۹۶
پاسخ
(3)
()
سامان قنبری
من قبلا هم درباره بیمه عمر شنیده بودم اما وقتی جدول بالا رو نگاه کردم، از اینکه این همه مردم از بیمه تامین اجتماعی استقبال میکنن تعجب کردم!!